Niewygodni rodzice Stop NOP

Długo podchodziłem do tematu ruchów wokół szczepionek. Wiem o nich oraz o stronie naukowo-biologicznej na tyle dużo, że podsumowanie mniejsze niż książka nie godzi się tworzyć. To odbicie tej drugiej strony efektu Dunninga-Krugera, o której internet wydaje się zapominać – świat jest zazwyczaj bardzo skomplikowany, a wiedza oprócz paru odpowiedzi oznacza też setki nowych pytań. Stąd to nie jest wpis chwytający tak szeroki obraz jakbym chciał – ale pierwszy poświęcony zjawisku Stop NOP.

Skąd?

To pytanie ma ogromną siłę. Dochodzenie początków, zrozumienie pochodzenia daje bardzo głęboką perspektywę. Nie inaczej jest w przypadku Stop NOP. Choć można zapytać o to kto założył ruch i jak go promował (i opisać, jak tu) – zamiast historiografii, myślę że ważniejsze jest całkowicie ludzkie, indywidualne „skąd”. Skąd wzięły się te poglądy na Twojej tablicy facebooka? Gdzie Twój znajomy poznał Stop NOP? W jaki sposób Ty sam doszedłeś/doszłaś do tego, że Twoje poglądy na temat szczepionek są tymi właściwymi?

Proszę zapiąć pasy, ponieważ przed nami zaskakujący rollercoaster.

Współcześnie wszystko ma punkt zbieżny w internecie. Nawet jeśli Twoje poglądy pochodzą z poczty pantoflowej, czy facebookowej, ktoś kto Ci przekazał wiedzę czerpał ją niemal na pewno z internetu. A jeśli internet to strona domowa numer jeden: Google.

Jeszcze parę lat temu po wpisaniu „szczepionki” w wyszukiwarkę otrzymywaliśmy takie wyniki:

Mocne, prawda? Powyższe wyniki w każdym miesiącu miały oglądalność na poziomie reklamy telewizyjnej. Wyobraźcie sobie reklamę telewizyjną, która krzyczy „kochający i oczytany rodzic nie szczepi swoich dzieci”.

A w kącie tej reklamy równieź jej źródło: astromaria.wordpress.com. Szokujące źródło. Nazwa „astromaria” zwiastuje dokładnie to czego można się po niej spodziewać: cytaty z książek o iluminati, poradniki o duchowym uzdrawianiu, podważanie teorii ewolucji, homeopatia, astrologia, a nawet… czarna magia i rzucanie uroków.

Można pomyśleć – wyjątek, świetnie wyeksponowany przez wiele lat, ale jednak tylko wyjątek. Też tak początkowo pomyślałem, póki nie zacząłem drążyć miejsc, które popularyzują porzucenie szczepionek.

Astromaria nie jest wcale najbardziej ekstremalna. Polski internet dumnie wypina pierś z setkami blogów, które żywiołowo opisują eksterminację ludzkiej rasy przez lekarzy, proponują kolejny eksodus żydów, zamartwiają się nad chorobami od chemtrails i fal wifi. Trafiają się również, trzeba to jasno powiedzieć, absolutnie oślizgłe przypadki blogów, które próbują udowodnić, że holocaust został wymyślony i nigdy do niego nie doszło (notabene ta moda powstała w dalekim USA). A pomiędzy tymi wpisami, a jakże, apelują do rodziców by nie szczepili dzieci.

YouTube jeszcze nie jest najpopularniejszym źródłem wiedzy w internecie, ale szybko goni Google wraz z dorastaniem pokolenia wychowanego na szybkich łączach internetowych.

Milion wyświetleń to również oglądalność na poziomie dobrego programu telewizyjnego:

Widoczny wyżej kanał „niezaleznatelewizja” de facto wypromował Jerzego Ziębę na YouTube – na długo zanim pojawiły się inne jego wykłady czy filmiki własnej produkcji.

Ten kanał – tym razem mimo niepozornej nazwy – jest _astromaryjną_ jazdą bez trzymanki. Dominują filmy o UFO, ale mamy też sporo materiałów o sektach, telepatii, astrologii, leczeniu energią, o życiu w wielu wcieleniach i tak dalej. Nie żartuję, to wycinek ich produkcji z najwyższą oglądalnością:

/Aktualizacja/ tydzień po publikacji: na żywo możemy obserwować nieprzypadkowość związania się konkretnych środowisk ze Stop NOP. Justyna Socha, formalny wiceprezes organizacji i rzeczywista frontwoman, promuje sejmową dyskusję na temat szczepień na kanale VTV1. Sam kanał, jak można było się spodziewać, zajmuje się niesamowitymi tematami: wibracjami energii, demonami, uwalnianiem dusz, uzdrowieniami, wróżbami, deparchatorem do usuwania negatywnej sztucznej inteligencji (to dokładny cytat i prawdziwa nazwa), a także (uwaga) zachęcaniem do bicia kobiet. Obowiązko również wykład Zięby:

Chciałoby się powiedzieć – okej, to dziwaczne, ale nadal tylko towarzystwo do materiałów na temat szczepionek. Aż do czasu odkrycia zaskakującego punktu stycznego: kontroli umysłu.

„Kontrola umysłu”, najprościej mówiąc, to głosy w głowie, których właściciel jest przekonany o absolutnie perfekcyjnym zdrowiu psychicznym.

Ten grunt jest tak grząski, że po prostu oddam nomen omen głos autorytetom Stop NOP:

Nakierowuje się wiązkę fal elektromagnetycznych na daną osobę i ta osoba zaczyna nagle słyszeć głosy. (…) To jest jeden z objawów schizofrenii, a to nie jest schizofrenia. (…) Troszkę się tym tematem zajmuję, więc dla mnie to nie jest nic dziwnego. Natomiast mówię to po to, że dla wielu, wielu osób będzie to absolutna nieprawda, będzie to magia, będzie to bzdura, będą to czyjeś wyobrażenia psychiczne. Już mówię: niekoniecznie tak jest, naprawdę.

Jerzy Zięba od 4 minuty tutaj

Te nanocząstki znajdują się w dużych ilościach w szczepionkach (…) i w ten sposób powstają cyborgi, czyli organizmy, które można zdalnie kontrolować, zdalnie sterować ich zachowaniem. (…) Można na przykład u tych zwierząt czy ludzi wywoływać nagły ból, agresję, amnezję, aktywować albo hamować ruchy, albo wywoływać jakieś patologiczne zachowania. Może to służyć do kreowania armii bezwolnych cyborgów lub niewolników.

Prof. Maria Dorota Majewska od 50 minuty tutaj

A tak wyglądało jedno z wystąpień na proteście Stop NOP:

Ale żeby się udało, musimy być razem z tymi, którzy walczą z przemocą finansową, którzy interesują się tym jak trują nas z nieba poprzez chemtrails, tymi którzy mają odwagę mówić, że technologia mind control wchodzi nam do głowy i jeszcze bardziej ubezwłasnowalnia całe narody.

Janusz Zagórski, „prawdziwe wolne media” według Justyny Sochy, na proteście Stop NOP

Ze strony Jerzego Zięby nie zabrakło również pochwał dla Ewy Paweli. Ciężko ją już umieścić w gronie autorytetów ruchu, jednak skoro Jerzy nas zaprasza to nie można sobie odmówić zerknięcia na to ekstremum:

Zgadza się, w tle jest szczepionka i chip. W jednym zdaniu: szczepionki mają zawierać chipy, które kontrolują umysły, przez co ludzie nie tylko słyszą głosy w głowie, ale też dostają autyzmu, a także przestają wierzyć w Boga. Tak mówi Ewa Pawela: szczepionki powodują cyt. epidemię ateizmu. Rollercoaster się przegrzał, można wysiadać.

Tytułowi niewygodni rodzice Stop NOP to środowiska zakochane w UFO, astrologii, sektach, chipach i cyborgach. Rzeczona organizacja oczywiście stara się chować te trupy do szafy, by nie uchodzić za wariatów – generalnie nie znajdziecie na ich profilach informacji o kontroli umysłu, które są tak żywiołowo opisywane przez ich autorytety, blogi i kanały.

Tymczasem to ważne, by pamiętać o środowisku, które urodziło Stop NOP. Kilka dni temu widzieliśmy jak w trakcie ich protestu szczepienia zostały porównane do holocaustu:

Sporo ludzi jest zaskoczonych, część wręcz zawiedzionych tym, że musi się wstydzić „za swoich”. Ale z perspektywy blogów opisujących ludobójstwo za pomocą szczepionek, mamy tu czystą konsekwencję. Można nawet powiedzieć więcej: nie powinniśmy się dziwić, gdy protesty Stop NOP zaczną dotyczyć UFO oraz głosów w głowie. Jest już nawet ruch Stop ZET (zorganizowanym elektronicznym torturom, a jakże), wzorowany na Stop NOP.

Każdy może sobie odpowiedzieć na ile rozsądne jest czerpanie wiedzy medycznej z miejsc, które na poważnie dyskutują o zdalnym wywoływaniu głosów w głowie.

Sam rozwój sytuacji jest bardzo ciekawy również z socjologicznej perspektywy. Siłą Stop NOP było odizolowanie się od skrajnych wariatów i ignorowanie wariackich wypowiedzi swoich autorytetów. Teraz jednak nawet Justyna Socha stanęła w obronie przedstawiania szczepień jako holocaustu. Pierwszy trup z szafy wariackich blogów właśnie wypadł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *