Dawniejsze kawałki warte uwagi

Publikowane na różnych stronach i w ramach różnych inicjatyw, wybrane materiały, które (na razie) przetrwały próbę czasu.

  • Monopol firmy Google na wyszukiwanie” oraz „Dlaczego linki wychodzące podnoszą pozycje, choć John Mueller temu przeczy? Sieci neuronowe w tle…” – Szersze spostrzeżenia na temat monopolu współczesnych internetowych megakorporacji, wykorzystania sztucznej inteligencji, a także wpływu na codzienność surfujących po internecie (kto jeszcze pamięta to określenie!). Dwa z ponad 50 wpisów na temat internetu i pozycjonowania dla firmy NPROFIT.
  • Proxima b: przyjazna dla życia?” – Zanurzenie w temat aktualnie najbliższej nam egzoplanety, napisane świeżo po jej odkryciu. Wiele możliwych scenariuszy, ale definitywnie na tytułowe pytanie odpowiemy dopiero po skierowaniu na Proximę b nowych, dużych teleskopów planowanych na najbliższe lata.
  • Mit: skala Fujity jest użyteczna w Polsce” oraz „Cechy szkód po przejściu zjawiska” – Historia jest długa, więc skrócę ją do zabawnego: obcy ludzie w internecie kłócą się o burze. Naprawdę. M.in. tymi tekstami wniosłem do środowiska polemikę opartą o solidne źródła naukowe. I… paradoksalnie większość opisanych tez stała się non grata, ponieważ kilka ciepłych głów nie zniosło tak dramatycznej krytyki i zareagowało śmiertelną obrazą. Lata później wektory szkód nadal są zakazanym na polskich forach narzędziem (cyt. „bezsensowny spam strzałek”), mimo powszechnego stosowania w literaturze naukowej…
  • Trąby 14 lipca – analiza” – Krytyka jest oczywiście tylko krytyką, dlatego podjąłem trochę twórczych działań w temacie meteorologii burzowej. Jednym z nich były wyjazdy terenowe. Linkuję pierwszą w Polsce analizę szlaku trąby powietrznej z użyciem pomiarów GPS, bogatej dokumentacji fotograficznej, a także oceny w skali EF – kilka dni w terenie, dziesiątki kilometrów na nogach. Były również inne, jednak ta jest zdecydowanie najdłuższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *